Izolace oken

Teplo z interiéru uniká prostřednictvím oken hned několika způsoby – prostupem, sáláním přes sklo a přísunem studeného vzduchu škvírami mezi křídlem a rámem. U  starších oken je potřeba odstranit  tyto netěsnosti, aby okno plnilo svou funkci také z hlediska tepelných ztrát.  K tomuto účelu lze použít samolepící pásky z pěnových materiálů nebo profily z pryží a plastů na bázi pěnového polyetylénu nebo silikonu. Pomoci může také obnova sklenářského tmelu, což je také místo kudy teplo uniká.

izolace okenDalším způsobem jak snížit tepelné ztráty je přidat před sklo další tabuli skla v samostatném rámu, který se montuje na stávající okenní křídlo. Takzvaným zateplováním oken se v současnosti zabývá již spousta firem a jejich služby jsou hojně využívány zejména tam, kde je výměna oken za nová z nějakého důvodu nemožná nebo příliš nákladná. Ceny dodatečného zateplení oken se pohybují kolem 2000 korun za metr čtvereční.

Pokud jsou stávající okna v dobrém stavu, vyplatí se uvažovat o jejich obnově, takzvaném repasování. Náklady na obnovu oken jsou obyčejně nižší než jejich výměna za nové. 
Pokud chceme jedno ze stávajících skel nahradit izolačním dvojsklem, musíme si být jisti, že rám i kování váhu dvojskla unese.

K utěsnění prostoru mezi rámem a křídlem okna se dříve používal kovotěs, který byl již ve většině domů nahrazen silikonovým nebo pryžovým těsněním. Tyto materiály samozřejmě mnohem lépe těsní a mají také mnohem delší životnost. Jsou odolné vůči vnějším vlivům i tvarově stálé.

Při snaze o co nejvyšší utěsnění oken bychom však měli pamatovat na to, že určitý pohyb vzduchu mezi vnitřním a vnějším prostředím je nezbytný. Při snížení prostupnost hrozí růst vnitřní vlhkosti a vznik plísní.

izolace oken izolace oken